Sikergyilkosok
A Kerner Training szemináriumok indulása óta három sikeres tréningnapon vagyunk túl. A tapasztalatokról – melyek csaknem kizárólag pozitívak – majd egy későbbi bejegyzésben fogok írni. Most inkább arra szeretnék kitérni, hogy miért pont a sikergyilkosokról – vagyis a nehéz emberek lélektanáról – szóló írással indítom a személyiségfejlesztés blogomat.
A tréningnap végén mindig megkérjük a résztvevőket, hogy töltsék ki az értékelő lapot a programról. Mostanra több mint száz értékelés gyűlt össze. Az egyik kérdés úgy szól, hogy mi tetszett a legjobban. Sokféle választ kapunk, de újra meg újra visszatérő motívum, hogy „a nehéz emberek kezelése”.
A téma fontosabb, mint első látásra látszik. Itt van három ok, hogy miért:
- A nehéz emberek cselekedeteikkel tönkreteszik életünket. Tudatosan ártanak, mert ez számukra életfilozófia.
- Tartós lelki sebeket okoznak, és lerombolják önbecsülésünket. Érzelmileg kizökkentenek a megszokott kerékvágásból; sokkal nehezebben tudunk céljainkra és mindennapi feladatainkra koncentrálni.
- Ha tartósan a környezetünkben vannak, egy idő után mi is átvesszük – akaratlanul is – a viselkedésmintáikat. Mi is nehéz emberré válunk.
A következő néhány alkalommal tehát a nehéz emberek témakörét fogjuk körüljárni. Szó lesz a veszélyes nehéz emberek 8, illetve az idegesítő nehéz emberek 7 típusáról. Megvizsgáljuk a „nehéz emberség” lélektanát, kiváltó okait és kezelésének módszereit. Részletesen fogok beszélni a két nehézember-elhárító atomfegyverről: az asszertivitásról és a verbális önvédelemről.
Idén lesz 23 éve, hogy tanulmányozom a siker lélektanát. Az egész ott kezdődött, amikor 1988-ban, két évvel a Műegyetem befejezése után visszalátogattam a gépészkari újság szerkesztőségébe. Ott a kezembe nyomtak két A4-es, füzetszerű kiadványt, hogy lapozzak bele; tetszeni fog.
A szerző: Dale Carnegie. A két könyv: kalózkiadásban a „Hogyan szerezzünk barátokat” és a „Hogyan fejezzük be az aggódást”. A „kiadó”: Doubravszky Gyuri, aki maradt a „kaptafánál”, hiszen jelenleg a Bagolyvár Kiadó tulajdonosa.
A Carnegie könyvek egy életre elindítottak a személyiségfejlesztés valószínűleg életem végéig tartó, sokszor rögös, ám gyümölcsöző útján. A körök, úgy tűnik, visszatérnek és egymásba fonódnak, hiszen ebben a hónapban két könyvem is megjelenik, és – milyen véletlen 🙂 – éppen a Bagolyvárnál.
De vissza a sikergyilkosokhoz. A közel negyedszázad alatt végig az foglalkoztatott, hogy miért van az, hogy bizonyos emberek sikeresek, de a többség – függetlenül a történelmi kortól – soha nem az. Arra jutottam, hogy mielőtt igazán képesek vagyunk szárnyalni, meg kell szabadulnunk három ballaszttól, ami visszafog. Ezek a következők:
- Saját irracionális gondolkodásmódunk.
- Negatív érzéseink.
- A környezetünkben levő nehéz emberek.
Sokszor tapasztalom – magamon és másokon -, hogy ha nem sikerül a fenti három blokktól megszabadulni, akkor hiába vágyunk az eredményes, önmegvalósító életre, ez a három sikergyilkos az utunkba áll.
A következőkben azt fogjuk megvizsgálni, hogy kik ezek a problémás emberek, és miért hívjuk őket NEHÉZ EMBEREKNEK.
Engem is erdekel az ember .volt egy közeli kapcsolatom egy fiúval evekig.o hazudozott sunyin viselkedett amiket tett nem igaz.lehetne mesélni filmet készíteni róla.rosszindulat u volt sunyin masokkal szembe meg mosolygott.azota érdekelnek a pszhiologia stb,mindennek oka van.en a bolcs emberekre nézek föl akik bátrak segítőkész ék igazságos ok es nem meg vehetők.ezek a sikeresek boldogok mert értelmesnek s bátrak.ahogy a biblia írja .mindenkinek ajánlom hogy értse s használja.en olvasok rengeteg dologról es megis éltem.a tudás hatalom.szorakoztat e-vel nevel.es a rossz dolgok tanítanak az életre ha azt jol használjuk,