A sikeres emberek gondolkodásának 9 alappillére
Mindenki sikeres szeretne lenni. Nincs azonban titkos recept arra, hogy a sikert pontosan milyen módon lehet elérni. A folyamat nagyon összetett, ezért sok-sok apró dolognak kell a helyén lenni, ha igazán nagy dolgokat akarunk megvalósítani az életben.
A közös nevezőt a gondolkodásmódban találjuk meg, ami a gyakorlatban szokásként jelentkezik. A szokásokkal az a bökkenő, hogy sikeres szokásokat nehéz kialakítani (de könnyű velük élni), míg rossz szokásokat könnyű kialakítani (de nehéz velük élni).
Íme a sikeres emberek gondolkodásmódjának 9 alappillére:
1. Magas tudatossági szint
A sikereseknek rendkívül mély az önismerete. Ismerik erősségeiket és tudják, miben kéne fejlődniük. Erős az önuralmuk, szélsőséges körülmények között is jó az önkontrolljuk. Önjáróak; nem kívülről kell őket mozgatni, hanem az önmotivációjuk folyamatosan irányban tartja őket.
2. Kísérletező kedv
A sikertelen ember mottója az, hogy ami működik (vagy nem működik, de már úgy megszoktam :-), azon ne változtass. Vagyis: rabja a komfortzónának. A sikeres ezt nem is érti; ha lehetőséget lát a fejlődésre, akkor a kockázat mérlegelése után általában belevág.
3. Alkalmazkodóképesség
A sikeres emberek igyekeznek tanulni a hibáikból. Felismerik saját tévedéseiket, és arra törekszenek, hogy ezek ne történjenek meg újra. A sikertelenek között rengeteg a „nagyokos”, aki vég nélkül osztja az észt, és képtelen saját tévedéseiért elvállalni a felelősséget.
4. Célorientáltság
A hatékony emberek rendelkeznek rövid-, közép- és hosszútávú célokkal. Ezek a célok vezérfonalként szolgálnak álmaik elérése közben, és a siker felé katapultálják őket. Eközben a sikertelenek improvizálnak, mert nincs előre leírt útitervük, így nem tudják, mi lesz a következő lépés.
5. Mentális állóképesség
Egy igazán sikeres embert soha nem győznek le az útjába álló problémák. Ha az előrejutás kemény, akkor csak a kemény jut előre. A tapasztalat helyett kudarcban gondolkodó embert kiütik a nehézségek, mert csak ahhoz elég az ereje, hogy akkor haladjon, amikor ideálisak a körülmények.
6. Nagyban gondolkodás
A sikertelen embert leginkább onnan lehet megismerni, hogy a túlélésre törekszik. Mindenben azt nézi, hogy mennyi az a minimum, amivel még éppen el lehet evickélni. A nagyot teljesítő ember ellenben azt keresi, hogy hogyan lehetne a maximumot kihozni egy szituációból.
7. A munka szeretete
Rengeteg ember utálja a munkáját. Ez átmenetileg még csak-csak elfogadható – a számlákat valahogyan fizetni kell -, de igazi eredményeket csak akkor tudsz tartósan produkálni, ha szereted, amit csinálsz.
8. Jó időgazdálkodás
A produktív és hatékony ember soha nem pazarolja az idejét. Mindig arra törekszik, hogy a napjából kihozza a maximumot, vagyis teljesen a mában él. A sikertelen ember ezzel szemben az ideje jelentős részét „eladományozza”. Nem tud előrelépni az életében, mert nem kezeli a fontosságának megfelelően az idejét. Elfeledkezik arról, amit ígért, ábrándozik, kifogásokat gyárt, könnyen kizökken, félbehagyja az elindított projektjeit és folyton halogat. Időkezelésben igazi lúzer.
9. Késleltetett jutalmazás
A sikeres emberek sokkal türelmesebbek, ezért képesek kivárni munkájuk gyümölcsét. Képesek bulldogként akár hosszú ideig is dolgozni egy projekten, ha látják az értelmét. A sikertelen nem tud várni, azonnal le akarja szakítani a gyümölcsöt, függetlenül attól, hogy az megérett-e vagy sem. A következmény: (1) beletörik a foga, vagy (2) elrontja vele a gyomrát, esetleg elkapja a csősz (a NAV, a bank, stb.). Egyik sem jó alternatíva.
A fenti 9 dologban az a jó, hogy mindegyik szokás vagy attitűd, tehát mindenki el tudja sajátítani. Ha megtanulod őket, előbb-utóbb garantáltan sikeres leszel.