Öt rossz szokás, amit érdemes elhagyni
Jó szokásokra szükségünk van, hiszen a rohanó világban kell egy “rutin” – vagyis sok jó szokás -, ami segít megbirkózni a mindennapi teendőkkel. Ha azonban ezek a rutinszerű dolgok – sok rossz szokás formájában – károsítják az életünket és visszatartanak céljaink elérésétől, akkor itt az ideje a változtatásnak.
A jó szokás kialakítása nehéz, de könnyű vele együtt élni, míg a rossz szokás kialakítása könnyű, de nehéz vele együtt élni. (Az egyik legjobb könyv erről a témáról Stephen Covey könyve, A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása).
Öt ilyen rossz szokás a sok közül:
1. Negatív gondolkodásmód
Sajnos a pesszimista jelző különösen jellemző ránk, magyarokra. Negatívnak lenni egy különösen rossz szokás, amit nemzedékek óta hordozunk.
Miért állíthat ez meg minket? Például elkezdünk egy terven dolgozni, ami akár megváltoztathatja az egész életünket, a következő pillanatban pedig már el is vetjük az ötletet csak amiatt, mert azt gondoljuk, hogy “ugyan már, ez úgysem működne”.
Pedig egyáltalán nincs okunk azt hinni, hogy valami nem fog sikerülni, csupán abból kiindulva, hogy mit érzünk vele kapcsolatban. A világ ugyanis pont arról szól, hogy “miért is ne működhetne”.
Ma a lehetőségek világát éljük. Bármi lehetséges, csak hinnünk kell benne és előbb-utóbb el kell indulni a megvalósítás útján. Ez is egy szokás :).
2. Negatív környezet
Ide tartozik többek között a család, a barátok, valamint a közeli és távoli ismerősök.
Ezek az emberek gyakran azért hátráltatnak a terveid megvalósításában, mert tartanak – félnek – attól, hogy megváltozol. Az emberek ugyanis szeretik az állandóságot, de nem szeretik a változást, mert a változás veszélyezteti a komfortzónájukat és váratlan helyzetek elé állíthatja őket. Így működik a szokás hatalma.
Nem rossz szándékból tehát, csupán szeretetből próbálnak téged visszatartani attól, hogy fejlődj és haladj előre az utadon. Mondhatni nem is tudatos ez a részükről.
Természetesen emiatt nem kell elhagyni a barátokat, ugyanakkor érdemes újakat szerezni. Egy kis környezetváltozás sohasem árt: kezdj el egy új hobbit, ismerkedj új emberekkel. Ez új távlatokat fog hozni az életedbe.
3. Kitartás hiánya
Egy tervet elkészíteni nagy dolog. De ennél sokkal nagyobb munka véghez is vinni ezt a tervet. Az első pár napban még nagy a lelkesedés, utána viszont, amikor ez alábbhagy, jönnek a különböző kifogások.
Ez pedig megakadályozza a változást. Tehát, amikor jönnének a kifogások, akkor legyél erős és tarts ki. A végeredmény általában hosszú távon megéri az erőfeszítést. Egy is egy olyan szokás, ami nagyon kifizetődik.
Csak rajtad múlik. Miben kellene MOST kitartanod? Ha “felszívod magad”, biztos képes vagy megtenni.
Tedd meg itt és most, még a mai napon.
4. A kényelmes rossz szokás: komfortzóna
A komfortzóna jó és biztonságos hely, ahol az ember jól érzi magát.
Az is igaz viszont, hogy a komfortzónában az égvilágon semmi különös nem történik. Ha benne maradunk, nem fogunk emiatt fejlődni, és ha mi nem tudunk fejlődni, akkor a dolgok sem képesek változni és jobbra fordulni.
Mi történik, ha kilépünk a komfortzónából? Először kisebb-nagyobb sokkot kap az ember. De ehhez hozzá lehet edződni, hozzá lehet szokni.

De ha igazán szeretnél fejlődni, és megváltoztatni az életedet, akkor muszáj kilépned és erősnek lenned, hogy a kezdeti sokkon túllépve azt az életet élhesd , amit igazán szeretnél.
Közben azért fontos figyelni a pihenésre is: a munka és a magánélet egyensúlya a témája egy másik blogcikkünknek, amit itt találsz.
5. A legrosszabb rossz szokás: hiányos önismeret
Mindenkinek vannak ún. vakfoltjai, főleg saját személyiségének gyenge pontjaival kapcsolatban. Törekszünk a stabilitásra, ezért szokásokat alakítunk ki, de beletemetkezve ezekbe a rutinszerű dolgokba nem látjuk, hogy sokszor pont ezekben keresendők a gyenge pontok, a fejlesztendő területeink. Következésképpen összemosódik a jó és a rossz szokás.
Ugyanakkor ezek megkülönböztetése az első lépés ahhoz, hogy tudjunk rajtuk változtatni.
Nézz a dolgok mögé, találd meg a gyenge pontjaidat, és változtass.
Ha egyedül nem megy, akkor kérj külső segítséget. A lényeg a változás.
A világ folyamatosan változik, így nekünk is vele kell változnunk, mert nincsen stagnálás: aki nem halad, az lemarad. A jó szokás abban segít, hogy ne maradjunk le.