Nehéz emberek kezelésének 6 pontja
A legtöbb ember „ledobja a láncot”, amikor nehéz emberekkel találkozik. Ők ennek természetesen örülnek, hiszen pontosan ez volt a céljuk. A mechanizmus a következő: az amygdala (a két halántékod mögötti borsónyi szerv, a test érzelmi memóriája) riasztást észlel, és hormonokkal árasztja el a véráramot. Ez a „küzdj vagy menekülj” reakció, ami blokkolja a homloklebenyt, vagyis a racionális gondolkodást.
A következmény: mentális zombik leszünk. Érezted már, hogy semmi okos dolog nem jut ilyenkor eszedbe, csak nagy ürességet érzel, plusz a tehetetlen zavarodottságot és dühöt? Erről beszélek. A sikergyilkos (így hívom a nehéz embereket) épp ezt akarta elérni.
Mi lenne, ha csavarnánk egy kicsit ezen a dolgon? Itt van 6 ötlet, amivel kivédheted a nehéz emberek meg-megújuló támadásait:
1. Gondolj arra: az igazi problémájuk az, hogy saját magukkal kell lenniük napi 24 órán keresztül.
John Maxwell klasszikus aforizmája szerint csak egy sértett ember sért meg másokat. Ítélkezés helyett egy pillanatra gondolj bele, hogy vajon miért is viselkedik így. Lehetséges, hogy a negatív környezete formálta a maga képére, vagy épp egy nehéz élethelyzetben van, esetleg őt is bántották, és most azt adja tovább.
A lényeg, hogy ne reagálj zsigerből, és ne legyél ugyanolyan negatív, mint a nehéz ember. Ha megpróbálod megérteni, akkor valószínűleg nem fog annyira „kiütni” a viselkedése.
2. Gondolj arra, hogy a sikergyilkos nem „rossz ember”, hanem „csak nehéz”.
Ha kivesszük a képből a szociopatákat, akkor kiderül, hogy a nehéz emberek többsége igazából nem akar rosszat, hanem „csupán” civilizálatlan módon érvényesíti az akaratát. Nem kell tehát paranoiásnak lenni, és rögtön összeesküvés-elméleteket gyártani. Találd meg a kezelésének a legjobb módját, és lépj tovább.
3. Ne alacsonyodj le az ő szintjére.
Amit az amygdalád javasol, az nem járható út. Küzdeni nem lehet (ha megvered, a rendőrök visznek el, ha ő ver meg, akkor a mentők), elmenekülni pedig legtöbbször nem célszerű. A megoldás az asszertivitás, ami azt jelenti, hogy nem vagy sem agresszív, sem passzív, hanem félúton a kettő között. Ezt a viselkedésformát sokat kell gyakorolni, de ennél a pontnál csak az a lényeg, hogy még véletlenül se csináld azt, amit a sikergyilkos. Ha beleállsz az ütésbe, abból baj lehet; hajolj el inkább, mint a keleti harcművészek.
4. Azonosítsd be a nehéz ember típusát
Sikergyilkosok programomban – itt találod – leírom a nehéz emberek 18 típusának viselkedését és kezelésük módozatait. A lista alapján könnyen meg tudod találni az emberedet, illetve az ellenszert, amit használhatsz védekezésként.
5. Tanulj meg védekezni ellenük.
Négyfajta reakció lehetséges: (a) maradni (elfogadjuk a szituációt, és nem teszünk semmit ellene), (b) elmenni (kilépünk a szituációból, és elkerüljük a nehéz embert), (c) változni (változtatunk az attitűdünkön, és rossz érzések nélkül elfogadjuk a helyzetet) és (d) kezelni (felvesszük a kesztyűt, és megtanulunk bánni a nehéz emberrel). Ez utóbbi az asszertív – érdekérvényesítő – magatartás, ami általában a leginkább célravezető.
6. Ha már semmi nem működik, szakítsd meg vele a kapcsolatot.
Néha ez az egyedüli megoldás. Két okból is hasznos. Az egyik: a negatív környezet előbb-utóbb mindenkit tönkre tesz. Ne várd meg ezt, inkább vágd el a kommunikáció fonalát.
A másik, hogy a nehéz embernek is szívességet teszel ezzel. Ha hagyod, hogy sikergyilkosként viselkedjen, azzal megerősíted abban, hogy ezt büntetlenül megteheti. Így a negatív energiáját táplálod, és soha nem fog benne tudatosulni, hogy ő tulajdonképpen egy sikergyilkos.
Néha el kell látogatni a pofonok völgyébe, hogy aztán a csúcsra jutva élvezhessük a kilátást. Igazi nyer-nyer szituáció: megoldottad a problémádat, és még a nehéz emberen is segítettél :-). Aztán, hogy tanul-e ebből, az már az ő dolga – vagy igen, vagy nem -, a te gondod viszont biztosan megoldódik.