Nagytakarítás – napi 1 órával több időd lesz, ha ezt a 6 dolgot megteszed
Az időmegmaradás törvénye kimondja: mindenre soha nincsen idő, de a legfontosabb dolgokra mindig van. A Pareto-elv szerint tevékenységeink 20%-a hozza eredményeink 80%-át. Ebből viszont az is következik, hogy a 80% nem sok eredményt hoz. Ahhoz, hogy megszabaduljunk tevékenységeink haszontalan és értelmetlen 80%-ától, először tudnunk kell, hogy mik azok.
Hat ötlet, hogy mitől is kellene megszabadulnod:
1. Bontsd el a saját magad által emelt korlátokat!
A legtöbb ember a szokások rabja. A dolgokat ma úgy csinálja, ahogy tegnap is csinálta. Ez egy olyan csapda, amibe nagyon könnyű beleesni. Keresd mindig annak a lehetőségét, hogyan lehetsz hatékonyabb.
Ezek nem feltétlen komplikált dolgok. Vezetékes billentyűzet, egér és headset helyett vezeték nélküli, új útvonal egy megszokott helyre, a mobil előfizetésed átvizsgálása, áttérés a cukros üdítőkről tisztított vízre, bármi. Lényeg, hogy folyamatosan azon járjon az agyad, hogy min tudsz javítani. A szokások agyi szklerózisa végzetes.
2. Takarítsd el a káoszt az életedből!
Rendezd el minden függő ügyedet! Bármi, amivel „saras” vagy: évek óta kikölcsönzött könyvek visszavitele, lakásrezsi elmaradások, autó szervizelés, adótartozások, hitelek és adósságok visszafizetése, befejezetlen iskolák, elvarratlan emberi kapcsolatok; a lista gyakorlatilag végtelen. Rendezd el őket, mert mentális ballasztként fogják vissza az életedet!
3. Ne függj másoktól!
Ha csak magaddal kell a dolgokat megbeszélni, nagyot ugrik a hatékonyságod. Ha ellenben másokra kell várnod – mert ők visznek munkába, ők tudják beállítani a mobilod, ők ismerik azt a célszoftvert, ők ismeri a választ arra, ami érdekel, vagy mert náluk van a kassza kulcsa -, akkor végzetesen kiszolgáltatod magad. Legyél önálló, és minden leegyszerűsödik.
Egy apró figyelmeztetés. Ezt a stratégiát azért ne vidd túlzásba. Van, amikor az együttműködés célravezetőbb, mint a függetlenség. Együttműködni azonban csak független emberek tudnak, úgyhogy az eredeti gondolat mégiscsak helytálló: első lépésként legyél teljesen önálló.
4. Ne lógj folyton a közösségi médián!
Könnyebb mondani, mint megtenni, de ha nem állsz ellen korunk járványának, akkor maga alá fogja temetni az időgazdálkodásodat (ha eddig még nem tette meg). Facebook, Twitter, csetelés, email, sms, Skype, Viber, LinkedIn, Instagram, Pinterest, Tumblr, a lista végtelen. Nem azt mondom, hogy ne használd egyáltalán, hanem azt, hogy időnként kapcsold ki őket, és a megzavarás nélküli időt fordítsd az aktuális munkafeladatod zavartalan és intenzív elvégzésére.
5. Tanuld meg helyesen használni az email fiókodat!
Néha alkalmam van rápillantani ismerősök email fiókjára, és sokszor elhűlve nézem, ahogyan szép lassan elmerülnek az elektronikus levelek tengerében. Ha nincsen szisztémád, akkor ez óhatatlanul meg fog történni veled is.
A megoldás: tartsd üresen a bejövő fiókodat és vagy (a) nyisd meg és valamilyen jelöléssel tedd be egy mappába, vagy
(b) megnyitás nélkül töröld. Ha ezt nem teszed meg rendszeresen – mondjuk kétóránként vagy naponta 2x -, akkor kezelhetetlen lesz a sok email. Ilyenkor ennél még egy postagalamb is jobb.
6. Gyakorold a kreatív halogatás szokását!
A haszontalan 80%-ot addig húzzad-halasszad, ameddig csak lehetséges! CSAK az igazán fontos dolgokkal foglalkozzál!
Az átlagember ezt pontosan fordítva csinálja: a fontos – általában nehéz – dolgokat halogatja, és idejét a lényegtelen – legtöbbször könnyű vagy szórakoztató – teendőkre fordítja. Sikertelenségének éppen ez az egyik fő oka.
Ha ezt a hat dolgot elkezded alkalmazni, a jutalmad napi plusz 1 óra lesz.