Mitől leszünk sikertelenek 2. rész
Fontos, hogy tudjuk, melyek azok a szokások, amik nagy valószínűséggel kudarchoz vezetnek. Az alábbiakban 15 olyan szokás következik (ez a második rész), amelyeket a sikertelenek sokszor öntudatlanul is felvesznek, ám a sikeresek – mintha halálos fertőzés lenne – mindenáron elkerülnek:
8. A sikertelenek kifogásokat gyártanak.
A sikeresek épp ellenkezőleg, teljes felelősséget vállalnak mindenért. Amin változtatni tudnak, azon ezerrel dolgoznak, amin nem tudnak változtatni, azzal kapcsolatban pedig a lehető legjobb attitűd kialakítására törekszenek. A sikertelen ember folyton azt kérdezi: „MIÉRT NEM?”, a sikeres pedig azt, hogy „MIÉRT NE?”.
9. A sikertelenek féltékenyek mások sikereire.
Ez azonban teljesen felesleges három okból is: (1) a bőség világában élünk, mindenkinek jut elég, (2) a dagály minden hajót felemel és (3) ha másokra fókuszálsz, akkor szem elől téveszted a saját céljaidat. Az irigység – a hét főbűn egyike – színe a sárga, nem véletlenül. Ha irigykedünk másokra, az fokozatosan elemészt belülről. Milyen színű a beteg ember arca? Pergamensárga. Szép szín, de arcban nem nyerő.
10. A sikerteleneknek ködösek a céljaik.
Ha most nem tudod leírni a 2015-ös 10 célodat, akkor bajban vagy. A Maxwell Maltz által a Pszichokibernetikában leírt automatikus célkövető mechanizmus nem tud működni célok nélkül. Mivel az ember boldogságának a kulcsa a haladás, a fejlődés, a célok elengedhetetlenek. Célkitűzést ezért már az általános iskola alsó tagozatában kellene tanítani.
11. A sikertelenek nem kitartóak.
A coachom állandóan azt mondja: „test and measure”. Vagyis kísérletezz, mérd az eredményt, és addig változtasd a módszereidet, amíg el nem éred a célodat. A kitartás képessége fejleszthető, egyszerűen csak tapasztalatként kell gondolni a negatív eseményekre, nem pedig kudarcként.
12. A sikertelenek áldozatnak tekintik magukat.
Néha mindenkire hatással vannak más emberek rossz döntései. A nagy kérdés, hogy ilyenkor hogyan reagálsz. A sikeres ember ilyenkor minden negatív gondolatot gyorsan kisöpör a fejéből (nem vagyunk robotok vagy szociopaták, az első gondolata ilyenkor mindenkinek negatív), megbocsát és elengedi a dolgot.
Ezután azonban mindent megtesz, hogy az eset soha ne ismétlődjön meg. A folyamatot asszertivitásnak hívjuk, és a jelenlegi magyar kultúrából szinte teljesen hiányzik. A legegyszerűbb úgy megtanulni, ha egy asszertív coachot vagy mentort választasz, akitől el tudni lesni az ilyen viselkedést.
13. A sikertelenek a múltban élnek.
A múlt elmúlt, minek kellene vele foglalkozni? Fel kell dolgozni, a tanulságokat beépíteni az életünkbe és aztán továbblépni. Ha nem így teszel, képtelen leszel a jelen feladataira koncentrálni, és így a jövődet is tönkre teszed.
14. A sikertelenek ellenállnak a változásnak.
„Semmi sem állandó, csak a változás maga.” – mondta Héreklaitosz, aki nem egy mai gyerek; pár évvel azután halt meg, miután a görögök megsemmisítő csapást mértek Xerxes csapataira a második görög-perzsa háborúban. A gondolat tehát nem új. Ma már közhely, hogy iszonyatos mértékben felgyorsultak a változások. Ellenállni nekik felér egy mentális és egzisztenciális öngyilkossággal.
15. A sikertelenek nem szeretnek tanulni.
Még egy generációval korábban is az emberek élték az életüket és néha közben időnként tanulgattak is. Ma ez a stratégia nem működik. Folyamatosan kell tanulnunk, és eközben néha meg lehet állni pihenni, de csak olyan gyakorisággal, mint ahogy a hétköznapok viszonyulnak az ünnepnapokhoz. A kor mantrája az Egész Életen Át Tartó Tanulás (lifetime learning).
Nézd végig a 15-ös listát, és ha valamelyik destruktív szokás jellemző rád, tanulj ki belőle. A jó hír, hogy soha nincs késő; ha új, előre vivő szokásokat veszel fel, akkor bármikor elindíthatod magad a sikerhez vezető úton.