Miért lett Gáti Oszkár temetőgondnok?
Hogy ki az a Gáti Oszkár? Ha esetleg nincs meg kapásból: Jászai-díjas magyar színész, akit színpadi- és filmszerepein kívül veretes szavalatairól és szinkronszerepeiről ismerhetünk (Belmondo, Schwarzenegger és Stallone az ő jellegzetes, mély orgánumával az igazi).
Gáti Oszkár, miután a Győri Nemzeti Színház 2008-as évadzáró ülésén kiosztott mindenkit, elvágólag felhagyott a színészettel, és ehhez a döntéséhez ma is tartja magát. Jelenleg temetőgondnokként dolgozik, neveli öt gyermekét, és láthatólag kiválóan megvan.
Nem ő az egyedüli, aki otthagyta vagy szüneteltette sikeres szakmai pályafutását ilyen-olyan okok miatt. Illés Lajos kántorként dolgozott az Illés-együttes felbomlása után, Little Richard gyakorló lelkész lett, Marlon Brando az indiánok jogaiért küzdött filmforgatás helyett, Brigitte Bardot pedig 40 évesen visszavonult és onnantól az állatok védelmének szentelte az életét.
Mi áll az ilyen és ehhez hasonló döntések hátterében? Miért hagyja ott valaki tudatosan a sikert és a csillogást? A válasz általában a spirituális útkeresés. A pénz és a karrier iránti hajsza során könnyű elfelejteni, hogy az életben más is fontos lehet. Amikor coachként ragaszkodom hozzá, hogy az éves 10 cél között mindenkinek legyen lelki célkitűzése is, gyakran találkozom – főleg férfiak részéről – értetlen tekintetekkel, amik ezt mondják: „Máshol a fókuszom, erre most tényleg szükség van?”
Igen, szükség van, és itt van a négy legfontosabb ok, hogy miért fontos a lelki egyensúly elérésén és megtartásán is dolgozni:
1. Hogy a tükörbe tudj nézni.
Ha nem követed a szívedet, az értékrendedet és az igazi céljaidat, akkor hogyan tudsz majd a tükörbe nézni? Magunkkal töltjük a legtöbb időt, tudathasadással nem lehet kiegyensúlyozott életet élni. Ha aszerint értékeled magad, hogy mások mit gondolnak rólad, ennek megfelelő – legtöbbször helytelen – döntéseket fogsz hozni. A lelki egyensúly helyreállításának az egyedüli módja, ha hűek maradunk igazi önmagunkhoz.
2. Hogy igazán önmagad lehess.
Nagy a csábítás, hogy másoknak igyekezzünk megfelelni, és ehhez a legkézenfekvőbb eszköz a szakmai és pénzügyi siker. Ennek azonban ára van. Sokszor olyan kompromisszumokba kell belemennünk, amik ellentmondásban vannak az értékrendünkkel.
Kell ezért egy belső morális iránytű, mert ez adja a kulcsot az igazi önmegvalósításhoz. Így lesz a politikusból államférfi, a színészből színészóriás, a szülőből pedig a gyerekét egész életében elkísérő példakép.
Ha nem önmagunk vagyunk – még súlyosabb: esetleg utánozzuk a sikereseket -, annak előbb-utóbb lelki válság lesz a következménye. Ráadásul az emberek tiszteletét sem azzal tudjuk kivívni, ha mindenhez alkalmazkodunk és mindenkinek megfelelünk, hanem azzal, ha kiállunk az elveink és a meggyőződéseink mellett.
3. Hogy igazán megismerd önmagad.
Ha mások szempontjait tartjuk szem előtt – akik akár családtagok is lehetnek, sőt! -, akkor nagyon lassan jutunk el az igazi és mély önismerethez. Az élet túl rövid, és annak „felfedezése”, hogy mitől vagyunk igazán különlegesek, az hosszú folyamat, tehát nem árt időben elkezdeni.
Ne pazarold tehát azzal a drága idődet a földön, hogy hamis kompromisszumokat kötsz és másoknak akarsz megfelelni. Legyél önmagad, és hogy sikerült-e, annak az a legbiztosabb jele, hogy stabil és megingathatatlan a lelki egyensúlyod. Ha nem az, akkor talán itt az idő, hogy kiemelten foglalkozz ezzel a területtel is.
4. Mert így lehetsz csak igazán boldog.
Ha a pénz és a siker a legfontosabb mérőszám, az könnyen félreviszi az embert. És itt nem csupán arról van szó, hogy valaki a gazdagságot hajszolja, hanem arról is, hogy olyan munkát végzel, amit nem szeretsz, csak azért, mert az teszi lehetővé a számlák kifizetését. Ez átmenetileg elfogadható, de hosszabb távon semmiképp sem.
Egy ügyfelem mérnökként dolgozik, közben egy zenekarban játszik, és zenész lenne szíve szerint, egy másik pénzügyi területen tevékenykedik, holott emberekkel foglalkozna és könyvet írna, egy harmadik pszichoterapeuta, de coach szeretne lenni.
Mi a megoldás? Nem tudom, de ha nem azt csinálod, amit a szíved diktál, az biztos út a boldogtalansághoz. Egy ponton dönteni kell, bármennyire is visszahúz a komfortzóna. „Listen to your heart!”– mondja a Roxette. Egyetértek. És azt hiszem, Gáti Oszkár jól döntött.
T. Kerner Tibor !
Ez a cikk nagyon megérintett; kvázi nagyon jónak találom.
Örülök és köszönöm, hogy olvashattam .Egyelőre ennyi !
Üdvözlettel : Sz. Fenyves Valéria
Köszönöm :-))