Kiemelkedően sikeres emberek gondolkodásmódja
Felszínesen vizsgálva úgy tűnhet, hogy a kiemelkedő teljesítményt nyújtó emberek azért annyira sikeresek, mert valamiben nagyon tehetségesek, szerencsések, széles a kapcsolatrendszerük, jómódúak a szüleik, esetleg jó helyen voltak jó időben.
Ha azonban jobban belenézünk az életrajzokba, akkor kiderül, hogy – bár a fentiek is igazak lehetnek – a közös nevezőt valahol egészen máshol kell keresni. Brian Tracy egy egész könyvet is írt erről The Luck Factor címmel, amiben részletesen kifejti, hogy a szerencse helyett mely tényezők határozzák meg a sikert. A kulcs a gondolkodásmód.
Hat attitűd, ami a sikeres emberek gondolkodásmódját meghatározza:
1. Kockázatvállalás.
Ki kell lépni a komfortzónából. Ésszerű kockázat vállalása nélkül nem lehet nagy sikert elérni. A jó a kiváló legnagyobb ellensége. Ha nagy terveid vannak, kicsit fejest kell ugrani a hideg vízbe, lesz, ami lesz.
2. Azt csináld, amit szeretsz.
Van egy semmi máshoz nem hasonlítható nagy előnye annak, ha azzal foglalkozol, amit imádsz csinálni: a kudarc nem fog kiütni. Vissza fogsz hozzá gravitálni, mert NEM tudod NEM csinálni. Van Gogh egész életében egy festményt adott el. Mégis festett, mint egy megszállott.
3. Kudarc = Tapasztalat.
Az élet lényege a folyamatos fejlődés. Fejlődni tanulással lehet. Amikor újat tanulsz, és először csinálod, nem csinálod jól, sőt, lehet, hogy egyáltalán nem fog működni. És akkor mi van? Semmi, a kudarc a folyamat beépített része.
4. A cselekvés számít.
A tehetség nem elég. A diplomák száma sem. Köztudott, hogy Bill Gates kibukott a Harvardról. Egyedül az számít, hogy mit csinálsz, és abban mennyire vagy kitartó.
5. Bízz magadban.
Nagy sikert elérni egyáltalán nem egyszerű. Ha így lenne, mindenki automatikusan sikeressé válna. Az út során mérhetetlen mennyiségű kritikát kap mindenki. Lesznek pillanatok, amikor egyetlen ember fog benned hinni: Te magad. Ha te sem hiszel magadban, vége a dalnak.
Amikor Walt Disney meg akarta valósítani nagy álmát, egy óriási szórakoztató parkot, a bankok nem akartak hitelezni neki. Ezt a döntésüket valószínűleg később megbánták, mert Disney saját pénzből megvalósította tervét. A Disneyland azóta is a világ legkedveltebb szórakoztató látványossága.
6. Soha ne add fel.
Ezt már Churchill is így gondolta, a Nike pedig egyenesen a jelmondatává tette. Ha valamit nagyon akarsz, azt a bulldog szívósságával kell megvalósítanod. Ha egy bizonyos úton nem megy, akkor más módszereket kell találni. A próbálkozás és a kísérletezés elengedhetetlen.
Amikor J. K. Rowling a Harry Potter első részével kilincselt a kiadóknál, mindenki visszautasította. A kritikák azonban nem szegték a kedvét. A többit ismerjük. Az angol írónő lett az első író, aki a könyveivel (dollár)milliárdos lett.
Ez a hat attitűd nem tesz automatikusan sikeressé, de figyelemre méltó, hogy az összes sikeres ember életútjában fellelhető közös nevezőként. Szükséges, de nem elégséges feltétel mindegyik.