Hogyan tüntesd el az életedből a káoszt
Mindannyiunkkal megtörténhet, hogy életünk irányítása néha kicsúszik a kezünk közül. Ha most éppen egy ilyen szituációban vagy, itt van 5 tipp, amivel vissza tudod szerezni a kontrollt:
-
Tudatosítsd a prioritásaidat.
Céljaink és értékrendünk együttesen határozzák meg prioritásainkat. Mivel azonban a folyamat tudat alatt működik, először tudatosítanunk kell, hogy mi is az, ami igazán fontos. Ez az első lépés.
A mindennapokban igyekezz mindig azzal foglalkozni legelőször, aminek várhatóan a legnagyobb lesz a hozadéka. A sorrend: 1) meg KELL csinálni, 2) meg KELLENE csinálni és 3) JÓ LENNE megcsinálni. Azaz, ahogy Brian Tracy mondja: „Először mindig nyeld le a békát.”
-
Órára beosztott napirend szerint élj.
A börtönökben ezt munkaterápiának hívják. Akinek szoros az időbeosztása, annak kevesebb ideje van értelmetlen dolgokon töprengeni. Ráadásul így az eredmények is megsokszorozódnak.
Ha így élsz, akkor a káosz kialakulásának valószínűségét képes leszel drasztikusan lecsökkenteni. Nem győzök bámulni azon, hogy amióta így élek, mennyire ritkán történnek előre nem látott „katasztrófahelyzetek”. Egy idő múlva ugyanis az ember „belenő a gatyába”, és megtanul előre látni, sokszor nemcsak hetekre, hanem akár hónapokra is.
-
Legyél listagyáros.
Ha csak egy dolgot mondhatnék, akkor azt mondanám: a lista azért kell, mert semmit nem fogsz elfelejteni. A teendők úgy működnek, mint egy bevásárlólista: ami rajta van, azt tutira meg fogod venni.
Ha minden feladat kapcsolódik egy-egy kulcscélodhoz, akkor előbb-utóbb mindet el fogod érni. Reggel igyekezz a 2-3 legfontosabbat elintézni. Ettől rögtön jobban érzed magad, és szárnyalni fog a nap.
-
Keresd mindenben a megfelelő „billentyűkombinációt”.
Arra gondolok, hogy egy szoftver parancsait gyorsabban be lehet ütni, ha lerövidítjük. Az élet pont ilyen. Minden lehet komplikáltan is és egyszerűen is csinálni. Ha valamit venni akarsz, rendeld meg a neten. Delegálj, ha tudsz. Használj GPS-t. Legyen meg mindennek a helye, hogy ne kelljen keresgélni, stb. stb.
-
Használj rendszereket.
Az előző pont a leegyszerűsítésről szólt, ez pedig a blokkokba, csoportokba szervezésből. Ha mindenre kialakítasz egy működő rendszert, akkor a rutinszerűen ismétlődő feladatokat elképesztő hatékonysággal leszel képes elvégezni.
Példák rendszerekre: költségvetés készítése, időgazdálkodás, polcon dossziérendszer, élettervezés, bevásárlás, önfejlesztési szisztéma, stb. Ha gondod van egy feladattal, mindig alakíts ki egy rendszert a megoldásra. Talán ez az összes módszer közül a leghatékonyabb a kontroll visszaszerzésére.
Mindenkinek más működik. Teszteld le mind az ötöt, és azt használd, ami neked a legjobb. Jutalmad az olajozottan működő, káoszmentes élet lesz.
Hálásan köszönöm szépen a sorokat. Egy kérdésem lenne. A végén volt a példák rendszerekre, mikre gondol, ír még egy párat?
Előre is köszönöm szépen.
Ha nincs egy kis káosz, az unalmas.