Az Élet csavaros dolgai I.
A paradoxon olyan állítás, ami ellentmond a józan észnek, és logikai úton nehezen – vagy egyáltalán nem – vezethető le. Az élet tele van ilyenekkel.
A csapda ott van, hogy ha valami nem logikus, akkor elutasítjuk. A paradoxon azonban sokszor igaz, és általa mélyebb megértéshez juthatunk.
Íme 6 csavaros dolog – ha úgy tetszik, paradoxon –, ami segít megérteni az élet alapvető törvényszerűségeit:
1. Az életben a legjobb dolgok ingyen vannak.
Elsőre ez akár egy frázisnak is tűnhet, de tényleg így van. Megtanultuk, hogy mindennek ára van, és ami értékesebb, az drágább is. Érdekes módon azonban az igazán értékes dolgok – a levegő, egy mosoly, a barátság, a szeretet, a csillagokat nézni a szerelmeddel egy meleg nyári estén – nem kerülnek pénzbe.
2. Minél jobban keresed a boldogságot, annál kevésbé találod meg.
A boldogság kék madarát nem lehet kalitkába zárni. Furcsa, de igaz, hogy sokszor akkor találunk rá, amikor a legkevésbé várjuk. Talán azért, mert a boldogság nem egy konkrét dologtól vagy egy helyzettől függ, hanem a gondolatainktól.
3. Akkor jönnek a legjobb ötleteid, amikor valami mást csinálsz.
A legnagyobb találmányok és felfedezések akkor születtek, amikor a feltaláló valami mással foglalkozott. Fleming tönkrement baktériumtenyészetétől Newton almájáig rengeteg példát ismer a tudománytörténet. Következtetés: ha nem találod a megoldást egy problémára, menj el horgászni, vagy nézz meg egy meccset a tévében:-)
4. Nem értékeljük, amink van, csak miután elvesztettük.
Hogy ez miért van, az az élet egyik legnagyobb rejtélye. Értékeled, hogy van lábad, hogy éjjel volt hol aludnod, hogy van mit enned? Valószínűleg nem. „A szerelemnek múlnia kell, ha múlik, akkor fájnia kell, hogy érezd mennyit ér, míg tart, míg él.” – énekli Zorán. Mennyire igaz.
5. Minél több dologgal foglalkozol egyszerre, annál kevesebbet érsz el.
Egyszerre csak egy dologgal tudunk foglalkozni. Minden más csak illúzió. Ha eredményeket akarunk, ahhoz totális fókusz kell.
6. Azt kapod, amit adsz.
Nem azt kapjuk, amit akarunk, hanem azt, amit adunk (vagyis közvetetten azt, amik vagyunk, hiszen azt tudjuk adni). Ha több pénzt akarunk, akkor először befektetés kell, ha több időt, akkor ennek időráfordítással meg kell teremteni a feltételeit.
Ez a vetés-aratás törvénye, melynek három altörvénye:
- Először vetsz, utána aratsz. A sorrend nem felcserélhető; semmit nem adnak ingyen.
- Azt aratod, amit vetettél. Ha gyűlöletet ültettél, gyűlöletet aratsz; ha szeretetet adtál, szeretetet fogsz visszakapni.
- Többet aratsz, mint amennyit vetettél. Mindent, amit adtál, megsokszorozva fogsz visszakapni.
Ha ezekről a törvényszerűségekről többet szeretnél megtudni, ajánlom figyelmedbe most futó Ne várd a Sült Galambot! webinárium sorozatunkat:
Több információ a 8 részes Ne várd a Sült galambot! sorozatról