A szegénységtudat ellenszere: a milliomos gondolkodásmód
A világban bőséggel található pénz, csak tudni kell, hogyan lehet megszerezni. Az egyik ember – a milliomos – tudja, mert bőségtudattal gondolkodik, a másik nem, mert elméje szegénységtudattal telítődött.
A szegénységtudat és a milliomosok bőségtudata közötti különbséget az alábbi 19 pont részletezi. A bőségtudattal élő ember…
1. Alkot, és nem versenyez.
Megkeresi azt a területet, amiben kiugróan tehetséges, és abban hoz létre valami eredetien újat, egyedit és kiemelkedőt.
2. Életének küldetését igyekszik megvalósítani.
A nagy képet látja, ezért nem a meglevő kereteken – szakmákon, munkakörökön, stb. – belül gondolkodik, hanem a belső hangnak engedelmeskedve cselekszik. Ha a célja felé nem vezet út, akkor épít egyet magának.
3. Elfogadja és kezeli a kockázatot.
Tisztában van vele, hogy minél nagyobb a potenciális hozam, annál többet kell a gazdagság eléréséhez kockáztatni.
4. A realitásban él.
Nagy célokat tűz ki maga elé, ugyanakkor két lábbal a földön jár. Tudja, hogy ezek megvalósulása csakis tőle függ.
5. Elveti a lottómentalitást.
Nem hisz abban, hogy a világban a javak mennyisége véges, és ezért csak néhány kiválasztott számára érhető el a gazdagság. Nincs így.
6. Tudja, hogy ezen a világon nincsen biztonság, csak lehetőség.
A világban csak a változás állandó, ezért csak akkor lehetünk biztonságban, ha elfogadjuk, hogy nincsen biztonság.
7. Feláldozza a biztonságot a növekedésért.
Tisztában van vele, hogy a stabilitás csak illúzió, ezért nem szabad, hogy a hamis biztonságérzet a növekedés és a gazdagság útjában álljon.
8. Cselekedeteinek mozgatórugója az elfogadás és a bőség.
A szegénységtudat fő jellemzője a hiányból táplálkozó félelem: a Torta nagysága adott: ha másnak több jut, nekem lesz kevesebb. Ha a bőségben hiszünk – akármennyi új torta süthető -, akkor nincs ok a félelemre: az irigység helyét felváltja az elfogadás, hiszen a gazdagság mindenkinek elérhető.
9. Személyiségfejlődésben gondolkodik.
Elsősorban arra fókuszál, hogy többé és jobbá váljon, mert tudja, hogy csak akkor lesz „gazdag”, vagyis ekkor lesaz képes több mindent birtokolni. Az első lépés a Lenni, utána jöhet a Venni.
10. Elvállalja a felelősséget.
Hisz abban, hogy ő maga alakítja saját sorsát; nem tekinti magát tehetetlen áldozatnak. A saját erőből lett milliomosok mind így gondolkodnak.
11. Hálás.
Arra fókuszál, amije van, és nem arra, amije nincs. A frusztrált elégedetlenség negatív érzés, és leblokkolja az elme automatikus célkövető mechanizmusát, meggátolva a célok hatékony elérését. A boldog elégedetlenség visz előre.
12. Képes a késleltetett jutalmazásra.
Tud várni, ha úgy érzi, hogy érdemes. A gazdagság nem szalad el.
13. A megoldásokra koncentrál.
Abban hisz, hogy mindig van megoldás, ezért azt általában meg is találja. A szegény ember nem lát túl a problémán. A milliomosok megoldásorientáltak.
14. Folyamatosan tanul.
Meggyőződéses híve az egész életen át tartó tanulásnak. Aki szegénységtudattal gondolkodik, úgy érzi, hogy már mindent tud, ami igazán fontos számára. A gazdagság az igazán fontos dolgok ismeretéből jön.
15. Szerény.
Tisztában van a tehetségével és a képességeivel, ezért nem dicsekszik. Tudja, hogy egy Porschénak nincsen szüksége a bizonyításra: mindenki látja rajta, hogy Porsche.
16. Az ötletei megvalósításából él.
A szegénységtudatú ember idejének eladásával teremti meg a megélhetését. Időnk véges, ötletünk azonban bármennyi lehet. A gazdag ember az ötleteit adja el.
17. Intuíciója vezeti.
Elfogadja a tudatos elme problémamegoldó képességének korlátait. Hisz a felsőbb tudásbázisból származó megérzésekben, melyeket aktívan használ életének hatékonyabbá tételében.
18. Vagyont épít.
Tudja, hogy nem az számít, mekkora a jövedelmünk, hanem az, hogy mekkora vagyont építettünk a befolyó összegekből. A gazdagság egyik forrása a késleltetett jutalmazás.
19. Hiszi ÉS meglátja.
A szegénységtudat egyik fő korlátja, hogy csak akkor hisz el valamit, ha már megvalósult. A bőségtudattal élő ember tudja, hogy mindent először gondolatban kell megteremteni, csak utána valósulhat meg a valóságban.