A siker kulcsa – Maximális teljesítmény
1992 őszén, amikor a siker témakörét már intenzíven tanulmányoztam, egy barátom néhány kazettát nyomott a kezembe, azzal a felkiáltással, hogy ez valami egészen különleges, és ilyet még életemben nem hallottam. Igaza volt. A 12 órás, maratoni hanganyag alapjaiban változtatta meg gondolkodásomat, éppúgy, mint sok millió másik emberét szerte a világon.
A siker lélektana: Főnix Szeminárium
Ez volt Brian Tracy Főnix Szemináriuma. A szerzőt nem ismerte a környezetemben senki sem. Internet még nem volt, a médiában nem beszéltek róla, és volt ezért az egésznek egyfajta underground jellege; úgy éreztük, hogy a kezünkbe került a siker titkos kulcsa, amivel senki más nem rendelkezik a világon.
Az 1944-ben, Kanadában született Tracy életének első 30 évében semmi nem utalt a későbbi bestseller szerzőre. Alacsony jövedelmű családból származott, korán kimaradt az iskolából, hosszú ideig fizikai munkákból tartotta fenn magát. Élete akkor kezdett megváltozni, amikor kipróbálta magát értékesítési területen, és ebben kiemelkedő sikereket ért el.
Mivel mindig is rendkívüli módon izgatta, hogy mitől lesznek az emberek sikeresek, elolvasott és áttanulmányozott mindent, amit ebben a témában fontosnak tartott. Kutatásait nem szűkítette egyetlen területre; az évtizedek során elképesztő tudásra tett szert pszichológiai, történelmi, filozófiai, gazdasági és üzleti vonalon egyaránt.
A siker filozófiáját 1983-ban gyúrta egybe, és ekkor jelentette meg The Psychology of Achievement: The Phoenix Seminar (A teljesítmény lélektana: A Főnix Szeminárium) címmel hanganyag formájában. Erre figyelt fel Nyírő Andrásné, és 1989-ben megszerezte a magyarországi forgalmazás jogát. Így jött ki az a program, amelynek kalózváltozatával én is találkoztam.
A kilencvenes években elhagyták a címből a Főnix Szemináriumot, itthon azonban ezen a néven vonult be Tracy mesterműve a köztudatba. Könyv formájában 1995-ben jelent meg először a Simon & Schusternél, és ennek magyar fordítását adta ki 1999-ben a Bagolyvár Kiadó.
Mitől olyan különleges ez a könyv (és az alapjául szolgáló hanganyag)? A titok gyökere ott van, hogy az emberiség történelme során minden korban voltak nagy tanítók – Senecától Marcus Aureliuson át Ralph Waldo Emersonig -, akik a „hogyan éljünk” kérdésre adtak válaszokat. Korábban filozófusoknak hívták őket, ma a siker oktatóinak, személyiségfejlesztőnek, vagy motivációs előadónak. A jelenkor első számú filozófusa – bár nem így hívják – Brian Tracy.
Tracy nem tett egyebet, mint zseniálisan összefoglalta az emberiség 6000 éves írott történelme során a „hogyan éljünk” – mai szóhasználattal: a siker – témakörében felgyülemlett ismereteket. Mindezt a korszellemnek megfelelően, dinamikusan és élvezetes stílusban. Aki Senecát soha nem venne a kezébe, Tracyt az is elolvassa.
A könyvből nincs értelme bármit is kiemelni, mert a boldogságtól a célokon át az emberi kapcsolatokig az emberi élet minden területével foglalkozik. A siker igazi kézikönyve, amit néhány évente érdemes újraolvasni, mert tudatossági szintünk növekedésével egyre többet tudunk feltárni a könyv mélyebb rétegeiből.
Brian Tracy életműve már idáig is elképesztő: 70 könyvet írt és több mint 300 audió, illetve videó programot adott ki. Anyagai különlegesen tartalmasak, nincsen bennük kitöltőanyag, csak hasznos információ; zsír nélküli színhús.
Tracyt első számú tanítómesteremnek tartom, aki gondolkodásmódomat leginkább formálta életem során. Legtöbb anyagát ismerem, de ha rangsorolni kellene közöttük, az első helyre ma is a Maximális teljesítményt tenném.
Értékelés (1-10 skálán):
- Információtartalom: 10.
- Stílus: 10.
- Olvashatóság és érthetőség: 10.
- Hasznosság és alkalmazhatóság: 10.
VÉGSŐ VERDIKT:10.
A Maximális teljesítmény alapmű, ami már ma is klasszikusnak számít siker témában. Igazi remekmű, amit érdemes időnként újra meg újra fellapozni. Ha csak egy könyvet vihetnék egy lakatlan szigetre, akkor biztosan ez a könyv lenne az.
Nekem ez a könyv lett a bibliám, másnak is ajánlom. Nagyon sokat tanultam belőle.