A mentőcsapat – stresszkezelés a mindennapokban
„Érzelmileg sebzett, fapados nemzet vagyunk.” – ezzel a sokkoló állítással hökkentette meg egy közelmúltban tartott előadásán Prof. Dr. Bagdy Emőke a hallgatóságát. Egy másik kiváló pszichológus, Kopp Mária ugyanerről így írt: „A magyar társadalomnak csupán 67%-a tekinthető lelkileg egészségesnek.”
Az érzelmi sérülések egyik jellemző tünete az alacsony stressztűrő képesség. A legkisebb probléma, egy eltérő politikai vélemény, vagy akár egy jóindulatúnak szánt kritika is szélsőséges indulatokat képes kiváltani honfitársaink nagy részéből. Turáni átok, vagy sem, tény, hogy a stresszkezelés nem az erősségünk: nem bírjuk a stresszt.
A stressz eredeti jelentése: nyomás, feszültség. A stresszelmélet megalkotója, a magyar származású Selye János munkássága nyomán a szó bekerült a köztudatba. Mai jelentése: környezeti hatásokra az emberben létrejövő „állandósult feszültség” vagy „tartósan fennálló idegesség”.
Selye mutatta ki először, hogy a magas stressz csökkenti a szervezet ellenállóképességét, és így egészségkárosodást okoz. Az „eredmény” kézzel fogható: a magyar férfiak 11 évvel, a nők pedig 7 évvel élnek kevesebbet, mint a lista élén álló svájciak vagy japánok.
HEGEDŰS A HÁZTETŐN
Ha nagy céljaink vannak, keményen dolgozunk, és közben a sikerelveket is betartjuk, akkor életünk korábban soha nem tapasztalt magaslataira juthatunk fel. Az ár, amit ezért fizetünk, a magasabb stressz. Aki nem tanulja meg ezt kezelni – a stresszkezelés nem válik erősségévé -, annak betegségekkel és pszichés problémákkal kell szembenéznie.
Időről időre ezért meg kell vizsgálnunk stressz-szintünket, és ha szükséges, változtatni kell az életmódunkon. Olyan ez, mintha folyamatosan egy virtuális libikókán egyensúlyoznánk, melynek egyik vége a teljesítmény, a másik pedig a kényelmes komfortzóna.
Ahogyan Tevje, a Hegedűs a háztetőn főszereplője mondja: „Mindnyájan olyanok vagyunk, mint a hegedűs a háztetőn: elfogadható hangokat próbálunk kicsikarni hangszerünkből, anélkül, hogy lezuhannánk.”
STRESSZKEZELÉS
Tíz ötlet, ami nekem a gyakorlatban a legjobban bevált stresszkezelés terén:
1. Kontrolláld negatív érzelmeidet!
Negatív érzelmeink lelki ballasztot jelentenek. Megbetegítenek, leszívják életenergiánkat, és eltérítik a céljainkra irányuló fókuszt.
Megszabadulni tőlük lehetetlen – nem is cél -, de kitartó munkával megtanulhatod kontrollálni őket.
2. Tartsd magasan az energiaszintedet!
Ha tele vagyunk energiával, megnő ellenálló képességünk a negatívumokkal szemben; a problémák egyszerűen lepattannak rólunk. Figyelj oda az egészséges életmódra!
3. Bocsáss meg mindenkinek!
A múlt keserű emlékei, a jelen problémáival, és a jövőtől való aggódással együtt olyan együttes stresszt jelentenek, amelynek hordozásához senki nem elég erős. Bocsáss meg ezért mindazoknak, akik a múltban rosszat okoztak neked, vagy vétettek ellened! Engedd el régi sérelmeidet és rakd le a súlyt!
4. Tanulj meg lazítani!
Én munkamániás vagyok, ezért a lazítás számomra tudat alatt lustaságot jelent. A megoldás: a pihenést is be kell írnom feladatnak a naptárba. Ha a semmittevés a „teendő”, azon is keményen dolgozom. Kicsit skizofrén, de érdekes módon a stresszkezelés eszközeként kiválóan működik.
5. Legyél toleráns!
Az intolerancia lényege, hogy nem fogadjuk el a másik ember nézőpontját vagy viselkedését. Vagyis: nekünk van igazunk és a másik téved. Innen már csak egy lépés a neheztelés és a harag, vagyis a stressz.
Ha gondot okoz számodra az intolerancia, akkor ásd bele magad az indulatkezelés (anger management) témakörébe! Meg fogsz lepődni, mennyi technika létezik, amivel kordában tudod tartani szélsőséges indulataidat.
6. Legyél „B” típusú személyiség!
Az „A” típusú személyiség jellemzői: sietség-betegség, türelmetlenség, agresszivitás, versenycentrikusság, és kontroll minden áron. „Melléktermékként” pedig óriási mennyiségű stressz.
Ha lelki nyugalmat szeretnél, legyél inkább „B” típusú: nyugodt, türelmes, együttműködő és emberközpontú!
7. Mértékkel használj élénkítő szereket!
Az alkohol, a kávé, a nikotin és a különböző drogok lényegében kábítószerek, csak az első három történetesen legális. Stimulálják a központi idegrendszert, csökkentik a fáradtságot és fokozzák a teljesítményt. Tökéletes megoldást jelenthetnek tehát a stresszkezelés teljes megoldására.
A gond azonban az, hogy hozzászokást okoznak. Ha mégis fogyasztod őket, egyszer menj el egy kórház addikciós osztályára! A döntés a tiéd.
8. Tartsd távol magadat a stresszhordozóktól!
Ha nem akarod elkapni az influenzát, nem mész beteg emberek közelébe. A stressznek ugyanígy van egy vírusa. Akit megfertőz, az nehéz emberré válik, és onnantól másokat is stresszessé tesz..
Azonosítsd be a környezetedben levő stresszhordozókat, és minimalizáld velük a kapcsolatot. Mindegy, ki mit szól a döntésedhez, ez a TE életed!
9. Alakíts ki minőségi emberi kapcsolatokat!
Egyedül nehezen tudunk megbirkózni az élet nehézségeivel; az ember társas lény. Nagyon fontos ezért, hogy pozitív, támogató környezet vegyen körül bennünket.
Sokkal jobban elviseljük az élet nehézségeit, ha jók az emberi kapcsolataink. A probléma nem szűnik meg, csak érdekes módon lecsökken a stressz.
10. Legyenek felemelő, pozitív élményeid!
A mindennapi élet küzdelmei tele vannak problémákkal, ezért rendszeresen be kell iktatni életünkbe felemelő, lazító, kellemes élményeket. Minél nagyobb a stressz, annál több ilyen legyen.
Néhány javaslat: forró fürdő, relaxáció, séta a természetben, kedvenc zenéid hallgatása, könyvek, hobbi, meditáció, masszázs, családi kirándulás, biciklizés vagy bármilyen sport, vásárlás, kutyasétáltatás, meccs, koncert, utazás, nyaralás. A lényeg a lazítás.
__________________________________________________________________________________
Végül egy utolsó ötlet, ami segíti a fentiek alkalmazását a stresszkezelés területén. Brian Tracy beszél arról, hogy életében akkor következett be a fordulópont, amikor rádöbbent: a MENTŐCSAPAT SOHA NEM ÉRKEZIK MEG. Vagyis neki magának kell a sorsát jobbra fordítania, senki nem fog segíteni.
A stressz kezelésével ugyanez a helyzet. Nem a külső körülményektől függ a stressz-szintünk, hanem a környezeti hatásokra adott reakcióinktól.
Vagyis TE MAGAD VAGY A MENTŐCSAPAT.
Megjelent a Pozitív gondolkodás magazin 2012/5. számában