A Hosszú Katinka-sztori: a régi és az új világ harca
Manapság a csapból is Hosszú Katinka folyik. Valószínűleg ez így lesz egészen a nyári riói olimpiáig, amikor az Iron Lady remélhetőleg begyűjt 2-3-4 aranyat és végleg bevonul az úszósport halhatatlanjai közé.
A felhajtás azonban nemcsak emiatt óriási körülötte. Azok számára, akik nem naprakészek a sztoriban: Katinka összerúgta a port a Magyar Úszó Szövetséggel, és most áll a bál. A konkrétumok lényegtelenek, és mindjárt el is mondom, hogy miért.
De először is: ki ez a lány? Röviden: egy magyar úszózseni. Ez már korán nyilvánvalóvá vált, a karrierje azonban nem volt egyszerű és sima. Az 1989-es születésű bajai úszó 2004 óta vesz részt világversenyeken – ott volt a 2004-es és a 2008-as olimpián is -, de hosszú ideig semmilyen jelentős sikert nem tudott felmutatni.
Aztán 2009-ben valami megváltozott; ettől az évtől kezdve futószalagon szállítja az aranyérmeket, 2012-től pedig egyenesen aranyesőben fürdik. Mi a titok nyitja? A megoldás: Katinka 2008 őszétől az USA-ba költözött, és itt a Dél-Kaliforniai Egyetem hallgatója lett.
Megváltozott a környezet – Katie Ledecky, Missy Franklin és a többi úszó világsztár lett az inspiráció -, az edző, az edzésmódszerek, és ennek hatására megváltozott a gondolkodásmódja. Az edzője – aki a férje is – 2012-től az amerikai Shane Tusup, aki forradalmian új edzési és főleg versenyzési szisztémát alkalmaz. Eredmény: 2015-ben a FINA (Nemzetközi Úszó Szövetség) a világ legjobb női úszójának választotta Hosszú Katinkát.
Visszatérve az eredeti konfliktusra: a részletek azért nem lényegesek, mert az igazi okot az új gondolkodásmód és a régi, begyöpösödött, provinciális uram-bátyám hozzáállás közötti feloldhatatlan ellentmondásban találjuk meg. Nagy megelégedésemre a cikkekből és a Facebook kommentekből azt látom – Katinkának 237.000 lájkolója van! -, hogy a legtöbb ember ezt pontosan érti.
A régi világnak mennie kell; ez a MÚSZ nevű védőbástya is le fog omlani rövidesen. Az utókor pedig kire fog emlékezni? József Attilára vagy Horger Antalra? Azt hiszem, ez nem kérdés.
Mi a legfontosabb tanulság? Sok van, de itt a legnagyobb: ha megváltoztatod a gondolkodásmódodat, akkor a határ a csillagos ég. Könyvek, hanganyagok, szuperpozitív és magas tudatossági szintű emberek társasága, vagyis intenzív önfejlesztés a kulcs. Köszönjük Katinka, irány Rio, a fél ország a tévé előtt lesz, ne hagyj minket cserben!
Szeretnéd a gondolkodásmódodat megváltoztatni?
Pozitív Gondolkodás szeminárium január 30-án:
https://kernertraining.hu/wp/pozgond-szeminarium-20160130