10 sikergyilkos attitűd 2.
Az első részben már esett szó arról, hogy hozzáállásunk határozza meg érzéseinket, érzelmeinket és cselekedeteinket, tehát végső soron sikerünket (vagy kudarcunkat) is.
Most ismét 5 olyan attitűd következik, amitől feltétlenül meg kell szabadulnunk, mert ezekkel a gondolati mintákkal szinte biztosra vehető a sikertelenség.
Nagy valószínűséggel kudarchoz vezet, ha…
6. Egyedül a pénz mennyiségével mérjük a sikert.
Az igazi siker az, ha belül boldognak érzed magad. A boldogságnak azonban nincsen köze a pénzhez. A pénz egy bizonyos mennyisége szükséges a jólét érzéséhez, de a vagyon nagysága és a boldogság mértéke között nincsen közvetlen összefüggés.
Miért érezzük mégis azt, hogy folyamatosan a pénzre kéne nyomulnunk? Fogalmam sincs, ez az élet egyik nagy rejtélye. Annyi biztos, hogy ez egy zsákutca, tehát a sikeredet ne – csupán – a birtokodban levő pénz mennyiségével mérd.
7. Arra fókuszálunk, hogy miért nem lehetünk sikeresek.
Itt az a nagy csavar, hogy ezek a sikergyilkos hiedelmek vagy meggyőződések a tudatalattiból jönnek és legtöbbször a tudatküszöb alatt maradnak. Például: „nem a jó helyre születtem”, „semmiben nem vagyok igazán tehetséges”, „túl öreg vagyok már”, stb.
Coaching munkám során az egyik legnehezebb feladat az embereket ráébreszteni arra, hogy legtöbbször gumikrokodilokkal viaskodnak. A belső programok évtizedek alatt alakulnak ki, és VALÓSÁGnak tűnnek. Ha sikeres akarsz lenni, azonosítsd be a hamis meggyőződéseidet, és aztán szabadulj meg tőlük.
8. Nem tudjuk pontosan, hogy mit is akarunk.
Bármennyire hihetetlen, az emberek 90-95%-a nem tudja pontosan, mit akar. Amikor az élettervezés programban – személyes coaching során – eljutunk a 100 cél konkretizálásáig, akkor szembesülnek vele a legtöbben, hogy amit addig célnak hittek, az csak egy halvány lenyomata annak, amit igazán szeretnének.
Ez az oka annak, hogy minden létező fórumon elmondom: ne a munkába vesd bele magadat először, hanem mindenekelőtt a gondolkodásmódod átalakítására fókuszálj, aminek alapvető fontosságú része a célok és a hozzá vezető akcióterv pontos kidolgozása.
9. Azt gondoljuk, hogy a sikerhez le kell győznünk másokat.
Társadalmunk a versenyre épül, és ez jól van így. Az én generációm még emlékszik az egalitárius eszmék eszetlen – kommunizmusnak nevezett – uralmára, amikor kicsavarták a „minden ember egyenlő” gondolatot, és abból indultak ki, hogy teljesítménytől függetlenül mindenkinek mindent meg kell adni, ami csak felmerül szükségletként.
Ez azonban téves gondolat, mert csupán egy dolgot kell megadni mindenkinek: az egyenlő esélyt. Ha ez megvan, egyénileg el lehet dönteni, hogy ezzel ki mennyire él, például, hogy hajlandó-e évekig feláldozni a hétvégéket és a nyaralást, hogy sikerre vigye a vállalkozását.
Ugyanolyan tévedés viszont az is, hogy egy nagy torta van, és ha én nagyobb szeletet szerzek, azt másoktól veszem el. A valóság az, hogy annyi torta van, amennyit sütünk. Ha nem tetszik a szelet nagysága, vagy a torta íze, akkor süss egy másikat :-).
10. Félünk a kudarctól és a tévedéstől.
Röviden: nincsen kudarc, csak tapasztalat. Ha valami újba vágunk bele, az az elején nem fog jól menni. Miért is menne jól? A világ legtermészetesebb dolga, hogy kísérletezni és gyakorolni kell, mert elsőre csak nagyon kevés dolog fog kifogástalanul működni.
Amikor elindult a Kerner Training, az alapcélunk az volt, hogy a személyiségfejlesztés alapelveit minél szélesebb körben megismertessük az emberekkel. Ez azóta is változatlan. Az elmúlt években 20-25 konkrét stratégiát próbáltunk ki – a megfelelő akciótervvel együtt -, de ezek közül csak 4-5 működött/működik sikeresen. Ettől azonban nem fogok a kardomba dőlni, és nem arra a húszra fókuszálok, ami sikertelen volt, hanem arra a néhányra, ami jól működik.
A klasszikus történet szerint Edison az izzólámpa feltalálása során több mint ezer eredménytelen kísérletet végzett. Amikor a fiatal riporter megkérdezte tőle: „Mr. Edison, nem töri le ez a sok kudarc?”, a feltaláló így felelt: „Fiam, nem érti a világ működését; én találtam ezer módszert, ami nem működik. Ezeket kizárva gyorsan meglesz a működő megoldás is.” Meg is lett, és a mai villanykörtének is az a működési elve, amit Edison annak idején kitalált.
Meghatározó jelentőségű lesz életed során, hogy ezt az alapelvet mennyire vagy képes elsajátítani. Bármibe fogsz, úgy állj hozzá, hogy legyen meg betonba öntve a MIT, de a HOGYANt homokba írd. Ha addig kísérletezel, amíg meg nem találod a működőképes módszert, akkor sikerre vagy ítélve. Mit mond a Nike szlogenje? Just do it. Meglesz az eredmény.